Jak może być przedstawione nasze funkcjonowanie?

piramida diltsa

Jest wiele osób, które na co dzień zajmują się motywowaniem innych. Dziedzina ta konkretnie nazywa się coaching. Bardzo często wykorzystywany jest podczas rozmów przy też przemówień model funkcjonowania każdego z nas, a więc piramida diltsa. Być może nie wszyscy o czymś takim słyszeli, ale wbrew pozorom nie jest to wcale aż tak bardzo skomplikowane jak nam się wydaje. Zatem teraz powiedzmy sobie o tym czym jest ta piramida.

Po co jest i co przedstawia piramida diltsa?

Prawda jest taka, że jeśli mamy problemy z wprowadzaniem jakiś zmian w nasze życie to wspomniana piramida powinna nam w tym skutecznie pomóc. Co najważniejsze nie jest nam wcale potrzebna żadna specjalistyczna wiedza ani wykształcenie, aby zrozumieć jej działanie. Na samym dole piramidy znajdują się elementy oczywiste, a są nimi: środowisko, zachowanie oraz umiejętności. Chodzi tutaj o to, że jeśli marzymy o tym, aby w jakiś sposób zmienić nasze życie to wręcz konieczna jest zmiana środowiska i zachowania czy też powinniśmy postawić bardziej na rozwój – jeśli się nad tym zastanowimy to oczywiście jest to jak najbardziej prawda.

Dlaczego często nie potrafimy wdrażać zmian w nasze życie?

Przejdźmy teraz do drugiej części tej piramidy, czyli elementów nieuświadomionych. Na ten moment wiemy co konkretnie potrzebne nam jest do tego, aby zmienić coś w naszym życiu, jednak wiele osób ma problem z wdrożeniem tego w swoje codzienne funkcjonowanie. Jak się okazuje piramida daje niezwykle dokładną odpowiedź na pytanie co trzeba jeszcze zrobić, jeśli chcemy sobie to ułatwić. Przede wszystkim musimy być świadomi tego jakie są nasze przekonania i wartości, by w razie potrzeby spróbować zacząć myśleć inaczej. Przynajmniej w pewnym stopniu powinniśmy spróbować zmienić swoją tożsamość, ponieważ bez tego niestety większe zmiany w życiu mogą być wręcz niemożliwe. Ostatni element piramidy to misja, a więc musimy zawsze być świadomi tego jaka jest nasza misja, a wtedy będzie nam łatwiej coś zmienić.